نکات مشاوره ای

10 راهکار ساده برای وقتی که اضطراب دارید

راهکار ساده برای وقتی که اضطراب دارید

10 راهکار ساده برای وقتی که اضطراب دارید … اضطراب در افراد در بعضی مواقع ریشه در کودکی دارد، یعنی کودک در شرایطی بزرگ شده است که اصلا مناسب نبوده است.

پکیج جامع ریاضی دهم امیر مسعودی

1,000,000 تومان
پکیج جامع ریاضی دهم امیر مسعودی ویژه رشته ریاضی شامل درس ریاضی و هندسه میباشد که توسط مهندس امیر مسعودی

بسته معلم خصوصی کنکور انسانی

3,136,000 تومان
بسته معلم خصوصی کنکور انسانی گیلنا ( کنکور آسان است ) با سبکی متفاوت از اساتید مطرح و بنام کنکور

بسته معلم خصوصی کنکور ریاضی

6,936,000 تومان
بسته معلم خصوصی کنکور ریاضی گیلنا ( کنکور آسان است ) با سبکی متفاوت از اساتید مطرح و بنام کنکور

بسته معلم خصوصی کنکور تجربی

6,968,000 تومان
بسته معلم خصوصی کنکور تجربی انتشارات گیلنا از دیگر بسته های پکیج آموزشی انتشارات گیلنا می باشد که برای هر

بسته معلم خصوصی دوازدهم انسانی

1,356,000 تومان
میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای گام اول تدریس استاد مسعودی چیست؟ادامه مطلب

بسته معلم خصوصی دوازدهم ریاضی

3,104,000 تومان
میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای نمونه تدریس فیزیک با اوج یادگیریادامه مطلب

بسته معلم خصوصی دوازدهم تجربی

3,488,000 تومان
بسته معلم خصوصی دوازدهم تجربی که موسسه کنکور آسان است اقدام به ضبط و تولید آن نموده است ، دارای

بسته معلم خصوصی یازدهم انسانی

1,488,000 تومان
میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای انتخاب رشته ی کنکورادامه مطلب

بسته معلم خصوصی یازدهم ریاضی

3,036,000 تومان
میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای نمونه تدریس فیزیک با کنکور آسان استادامه مطلب

بسته معلم خصوصی یازدهم تجربی

3,052,000 تومان
میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای کنکور آسان است انسانیادامه مطلب

بسته معلم خصوصی دهم ریاضی

3,136,000 تومان
بسته ی معلم خصوصی دهم ریاضی: با کمک کنکور آسان است می خواهیم یکی دیگر از بسته های آموزشی را

بسته معلم خصوصی دهم انسانی

1,892,000 تومان
بسته معلم خصوصی دهم انسانی : با کمک کنکور آسان است می خواهیم یکی دیگر از بسته های آموزشی را

 

انتخاب رشته ی صحیح با مشاوران برتر
ادامه مطلب

و در ذهن او نقش بسته است و اختلالات اضطراب در همه ی افراد یعنی از کودک و نوجوان تا جوان و پیر به گونه ایی است که آنان را از ادامه ی زندگی عادی بازمیدارد یعنی افراد حتی قادر نیستید به خوبی شب بخواند.

پس اگر اضطراب دارید و به خوبی نمیتوانید زندگی کنید باید به فکر از بین بردن آن باشید اگر نتوانستید بر آن غلبه کنید باید به یک روانشناس خوب مراجعه کنید. در ادامه کمی درباره غلبه بر اضطراب با شما صحبت میکنیم.

1_ به روح خود توجه داشته باشید.

به روج خود نتوجه داشته باشید تا از نظر جسمی هم سلامت باشید همانطور که میدانید روح بر جسم تاثیر میگذارد. پس بهتر است در ابتدا بهم ریختگی وتشویش ذهنتان را درست کنید. یعنی ذهن باید به ارامش برسد تا شما بتوانید شروع به کار کنید یا درس بخوانید.

2_خوب بخوابید

8 ساعت خواب مفید در شبانه روز به مکانیزم مغز شما کمک میکند. کمبود خواب برسلامت جسم تاثیر میگذارد، و همچنین کمبود خواب  در بعضی مواقع به اختلال مواجهه میشود. در زمانی که استرس دارید بهتر است 7 تا 9 ساعت بخوابید.

این روش برکاهش میزان استرس در شما تاثیر میگذارد. وقتی میخواهید بخوابید قبل خواب یادتان باشد به نکات خوب فکر کنید و ذهنتان را به ارامش برسانید و چیزی را تصور کنید که برای شما خوش آیند است.

گاهی توصیه میشود از رو بالشی یا ملحفه ایی شاد استفاده کنید و گاهی روی بالش خود چند قطره گلاب بریزید تا وقتی میخوابید با ذهنی خوب و به آرامش رسیده در محیطی آرام با عطری خوش بخوابید.

این روش بر نوع رویایی که میبینید هم تاثیرگذار است. افرادی که اضطراب دارند بهتر خوب هایی ببنید که ترسناک نباشد و رویایی خوب ببینند.

کابوس دیدن را گاهی خودمان برای خودمان ایجاد میکنیم وقتی ذهن به آرامش نرسد و همیشه به نکات منفی قبل از خواب فکر کنیم باعث میشود خواب بد ببنیم.

3_ دعا کنید

دعا کردن یعنی شکر گذار بودن از خداوند متعال که به ما نعمات زیادی ارزانی داشته است بنابراین روزی 20 دقیقه را با خدای خود راز و نیاز کنید و دعا کنید. و از او بابت تمام نعماتی که داده است تشکر کنید.

4_ فیلم های کمدی ببینید

با دیدن فیلم های کمدی در بلند مدت شما به فردی شاد تبدیل میشوید اگر اضظراب دارید هرگز فیلم های غمگین و ترسناک نبینید چرا که این فیلم ها برای شما سم است پس بهتر است فیلم های کمدی ببنید که بسیار در شما تاثیر خوبی خواهد گذاشت.

خداراشکر ما در کشورمان طنازان بسیار زیادی داریم که میتوانیم ساعتی به تماشای فیلم هایشان بنشینیم و کمی بخندیم. راهکار ساده برای وقتی که اضطراب دارید

5_لبخند بزنید

لبخند زدن در روز در بلند مدت روزانه به مدت 15 دقیقه باعث میشود مغز را برای ترشح هورمون شادی تحریک کند. بنابراین با این تمرین شما چند ماه دیگر صاحب یک ذهن شاد هستید که میتواند هورمون شادی را خیلی راحت ترشح کند.

لبخند زدن باعث میشود عضلات گونه کش بیایند و این عمل در صورت شما تاثیر زیادی میگذارد باعث میشود حتی چهره ی شما هم جوان تر به نظر برسد علاوه بر آن که بر ذهن شما هم تاثیر میگذارد

قبولی کنکور در فرصت کم اوج یادگیری
ادامه مطلب

6_ غذای سالم بخورید

غذای سالم بسیار برای بدنتان ضروری است و استرس و اضطراب را در شما دور میکند بنابراین برای داشتن یک ذهن زیبا باید به غذای خود برسید و سعی کنید از مواد ارگانیک استفاده کنید.

اضطراب میتواند بدن را دچار اختلال کند مثلا افرادی را میبینید که بسیار چاق هستند یا افرادی را میبینید که روی صورت خود جوش بسیار دارند و ازشان که میپرسید چرا انقدر چاق شده ایید یا چرا جوش زده ایی؟ راهکار ساده برای وقتی که اضطراب دارید

میگویند که ما مدتی است اضطراب داریم. بنابراین باید غذاهایی بخورند که دارای مواد امگا3 یا ویتامین B و برخی کربوهیدرات ها باشد که بسیار این نوع غذا ها برای افراد مضطرب توصیه میشود.

7_ورزش

فعالیت بدنی رساندن اکسیژن به مغز را بیشتر می‌کند درنتیجه مغز کارکرد بهتری خواهد داشت. علاوه بر این ورزش موجب آزاد شدن مواد شیمیایی در مغز می‌شود که شما را سرحال‌تر می‌کند و از سلول‌های مغزی‌تان محافظت می‌کند.

دانشمندان دریافته‌اند که تمرینات بدنی موجب تولید نورون‌های بیشتر در مغز می‌شود. رقص و هنرهای رزمی برای بهبود عملکرد مغزی مفیدند زیرا موجب تحریک طیف وسیعی از سیستم‌های مغزی مانند سازمان‌دهی، هماهنگی، برنامه‌ریزی و قضاوت می‌شوند.

بنابراین افرادی که استرس و اضطراب دارند باید گاهی خودشان را با ورزش سرگرم کنند تا کمی از آن شرایط استرس زا دور باشند.

8_نفس عمیق بکشید

تنفس عمیق به افزایش جریان خون و سطح اکسیژن کمک می‌کند که این خود باعث می‌شود مغز عملکرد بهتری داشته باشد. هرروز به مدت 10 تا 15 دقیقه تنفس عمیق داشتن در بلندمدت به افزایش توانایی مغز منجر می‌شود اما انجام تنفس عمیق درست قبل یا حین مطالعه یا امتحان هم به‌ویژه می‌تواند جریان خون و اکسیژن در مغز را افزایش دهد و ضمن کاهش سطح اضطراب به عملکرد بهتر مغز کمک می‌کند.

هنگام تنفس عمیق باید تنفستان شکمی باشد. مثل یک بادکنک اول شکم خود را باد کنید بعد قفسه سینه‌تان و بعد گردنتان. هنگام بازدم هوا برعکس خارج می‌شود یعنی اول از گردن بعد قفسه سینه و بعد شکم. راهکار ساده برای وقتی که اضطراب دارید

9_تفریح کنید

یادتان باشد که تفریح کردن جز مهم زندگی است شما باید به تفریحات سالم بپردازید. وقتی از تفریح صحبت میکنیم منظورمان این نیست که حتما باید برای تفریح کردن 10 میلیون تومن پول خرج کنید بلکه شما میتوانید به همراه خانواده یا دوستان یه سبد پیک نیک بردارید و داخلش کمی میوه و نان و پنیر و گردو و یک فلاسک چای بگذارید و به پارک بروید و یک یا دوساعت در دامان طبیعت عصرانه میل کنید و بازی کنید.

تفریح کردن کار ساده ایی است فقط کمی خلاقیت و حوصله میخواهد. اگر خودتان را دوست دارید باید به خود انرژی بدهید و خودتان را برای دقایقی از شلوغی ذهن دور کنید یا گاهی با دوستانتان وقت بگذرونید اصلا روایت داریم با دوستان وقت گذروندن جور دیگری میچسبد!

وقتی با دوستانتان به جایی از شهر میروید چه با ماشین چه پیاده بسیار شاد میشوید و بسیار بر روحیتان تاثیر میگذارد و مغزتان آن هورمون شادی را به خوبی ترشح میکند.

چگونه 5 ماهه رتبه برتر کنکور شویم
ادامه مطلب

با دوستانی وقت بگذرنید که بسیار شوخ طبع هستند و به شما انرژی میدهند و همچنین ذهن مثبتی دارند. وقتی با دوستتان به کافه یا رستوران میروید شاید فقط یک یا دو ساعت از زمانتان را بگیرد اما در این دوساعت انقدر به خوش گذشته که کل زمان انگار برای شما 10 دقیقه گذشته است.

بنابراین با افرادی رفت و آمد کنید که به شما انرژی میدهند و از نظر روحی بسیار سالم هستند.

10_ ذهن زیبا

اگر میدانید فردی استرسی هستید بهتر است ابتدا ذهنتان را زیبا کنید همیشه قرار نیست درس بخوانید گاهی خواندن یک شعر زیبا از شاعرین خوب ایران عزیزمان میتواند روحیه ی ما را تلطیف کند پس میتوانید گاهی شعر بخوانید یا موسیقی خوب گوش دهید موسیقی که ارزش شنیدن دارد این ها شما را چند پله جلو تر می اندازد. راهکار ساده برای وقتی که اضطراب دارید

اگر شما نوازنده ی ساز هستید یا نقاشی میکشید یا شاعر هستید میتوانید در کنار درستان به این هنر ها هم بپردازید اگر نوازنده هستید روزی یک ساعت از وقتتان را به سازتان اختصاص دهید و بنوازید این نوای زیبایی که از ساز شما برمیخیزد بر ذهتان تاثیر میگذارد و میتواند بر استرس شما غلبه کند و شما را به اوج ببرد و یا نقاشی که روح شما را پرواز میدهد.

البته نکته ی مهم این است دوران کنکور به فکر یادگیری موسیقی نباشید اگر از قبل بلد هستید بنوازید نه اینکه تازه شروع یادگیری کنید زیرا شما را از درس باز میدارد و کمی وقتتان را میگیرد موسیقی نیاز به تمرین زیاد دارد هرچند تمرینش هم بسیار میتواند بر روحیه ی ما تاثیر گذار باشد.

پس یادتان باشد این شما هستید که میتوانید روحیه ی خودتان را حالتان را خوب سازید و باید هم اینگونه باشد باید به فکر خودتان باشید حتی موقع کنکور.

برای اینکه بتوانید اضطراب را از بین ببرید باور کنید کار سختی نیست فقط با کمی مطالعه میتوانید بفهمید با چند راه کار ساده چقدر راحت میتوان از دست اضطراب راحت شد.

کلام آخر

همین که ذهن خود را از شرایط استرس زا دور کنیم میتواند بسیار در جهت از بین بردن اضطراب موثر باشد. در شرایط اضطراب باید تا آنجایی که میتوانیم خودمان را از آن دور کنیم و به پیشرفت آن دامان نزنیم.

شاید دانش آموزان پشت کنکوری بگویند که وقت انجام چنین کار هایی را نداریم و میخواهیم درس بخوانیم اما باید به شما بگوییم که وقتی شما نتوانیداضطراب را در خود کم کنید اضطراب مانند درختی در ذهن شما ریشه میدواند و در نتیجه در روز کنکور باعث میشود شما نتوانید از شدت داشتن استرس و اضطراب به سوالات پاسخ دهید و متمرکز شوید. راهکار ساده برای وقتی که اضطراب دارید

بنابراین این تمارین شاید روزی یک تا دوساعت وقت شمارا بگیرد اما در عوضش باعث میشود ذهن را از داشتن اضطراب دور کند، تا در روز کنکور با فراغ خاطر به جواب دادن آن ها بپردازید. پس تمرین کنید و از همین حالا شروع کنید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.