نکات مشاوره ای

7 راهکار تقویت مغز برای اول صبح

7 راهکار تقویت مغز

7 راهکار تقویت مغز برای اول صبح … دانش آموزان پشت کنکوری به علت فعالیت بالایی که دارند و از بسیار از مغز خود استفاده میکنند و این باعث خستگی در آن ها میشود و امکان دارد.

الفای ذهنی استاد احمدی
ادامه مطلب

در یادگیری دچار اختلال شوند بنابراین  به توصیه اوج یادگیری میتوانیم راهکاری پیشنهاد دهیم تا به تقویت مغز خود بپردازید.

7 راهکار گرم کردن و تقویت مغر برای اول صبح

1_ خوردن صبحانه:

خوردن صبحانه بسیار به شما کمک میکند تا به فعالیت های خود به خوبی برسید، صبحانه در مغز تاثیر خوبی در رشد میگذارد مواد غذایی که در این وعده میل می‌کنید یکی از منابع اصلی کلسیم، آهن، ویتامین ب، پروتئین و فیبر است.

بدن شما به این مواد معدنی مغذی برای اینکه بتواند روز خود را شروع کند نیاز دارد و نخوردن صبحانه باعث می‌شود بدن شما دیرتر روزش را شروع کند.

میوه‌ها و سبزیجات از منابع بسیار خوب برای تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای بدن هستند می‌توانید به عنوان صبحانه حتی یک موز یا آب میوه‌ها را میل کنید.صبحانه برای کاهش وزن نیز می‌تواند مفید باشد.

اگر صبحانه را حذف کنید در وسط روز نیاز بیشتری به قند پیدا می‌کنید و میان وعده پر قندتری میل می‌کنید. صبحانه سطح گلوکز که یک کربوهیدرات ضروری برای عملکرد مغز است را در خون شما بازیابی می‌کند.

خوردن صبحانه می‌تواند حافظه و میزان تمرکز را بهبود بخشد و همچنین می‌تواند ما را خوشحال‌تر کند؛ زیرا تنش را در بدن ما کاهش داده و همین موضوع باعث بهبود خلق و خوی ما می‌شود.

 2_ ورزش

فعالیت بدنی رساندن اکسیژن به مغز را بیشتر می‌کند درنتیجه مغز کارکرد بهتری خواهد داشت. علاوه بر این ورزش موجب آزاد شدن مواد شیمیایی در مغز می‌شود که شما را سرحال‌تر می‌کند و از سلول‌های مغزی‌تان محافظت می‌کند.

دانشمندان دریافته‌اند که تمرینات بدنی موجب تولید نورون‌های بیشتر در مغز می‌شود. رقص و هنرهای رزمی برای بهبود عملکرد مغزی مفیدند زیرا موجب تحریک طیف وسیعی از سیستم‌های مغزی مانند سازمان‌دهی، هماهنگی، برنامه‌ریزی و قضاوت می‌شوند.

3_نفس عمیق بکشید

تنفس عمیق به افزایش جریان خون و سطح اکسیژن کمک می‌کند که این خود باعث می‌شود مغز عملکرد بهتری داشته باشد. هرروز به مدت 10 تا 15 دقیقه تنفس عمیق داشتن در بلندمدت به افزایش توانایی مغز منجر می‌شود اما انجام تنفس عمیق درست قبل یا حین مطالعه یا امتحان هم به‌ویژه می‌تواند جریان خون و اکسیژن در مغز را افزایش دهد و ضمن کاهش سطح اضطراب به عملکرد بهتر مغز کمک می‌کند.

هنگام تنفس عمیق باید تنفستان شکمی باشد. مثل یک بادکنک اول شکم خود را باد کنید بعد قفسه سینه‌تان و بعد گردنتان. هنگام بازدم هوا برعکس خارج می‌شود یعنی اول از گردن بعد قفسه سینه و بعد شکم.

4_چای سبز بنوشید.

بر اساس پژوهشی که در مجله‌ی آمریکایی تغذیه‌ی بالینی منتشرشده، نوشیدن روزانه 5 فنجان چای سبز می‌تواند به کاهش 20 درصدی احتمال ابتلا به گرفتاری‌های روانی کمک کند. چای سبز علاوه بر این می‌تواند مانند کافئین مغزتان را در حالت آماده‌باش در تمام روز نگه دارد. پس خوردن نوشیدنی هم بسیار میتواند در عملکرد مغز تاثیرگذار باشد.

5 _حمام کنید

دانش آموزان کنکوری هیچکس از شما انتظار ندارد بخاطر کنکور همیشه چرک باشید و به خودتان نرسید تاثیر حمام گرم بر مغز و حس حالش را دست کم نگیرید.

کنکور آسان است کلاهبرداری
ادامه مطلب

حتی وقتی زیر دوش هستید میتوانید اثر آب گرم بر ذهنتان را متوجه شوید حس خوبی که از برخورد آب بربدن خود دریافت میکنید بسیار میتواند بر شما تاثیرگذار باشد. همچنین بوی شامپو و غیره. این کار کمک می‌کند ذهنتان هوشیار باقی بماند و بتوانید در لحظه‌ی حال حاضر باشید.

6_بخندید

حتماً شنیدید که خنده بر هر بی‌درمان دواست. علاوه بر این خنده باعث می‌شود قسمت‌های مختلفی از مغز تحریک شوند و بدین ترتیب به شما اجازه می‌دهد که وسیع‌تر و آزادانه‌تر در مورد یک موضوع فکر کنید.

خنده همچنین یک ضد استرس طبیعی است و همان‌طور که می‌دانید استرس باعث کاهش قدرت‌های مغزی می‌شود.خندیدن را فراموش نکنید به‌خصوص قبل از امتحان مهم پس دانش آموزان عزیز پشت کنکوری، یادتان باشد وقتی که حرف از کنکور به میان می اید به این معنی نیست که از زندگی روزمره خود عقب بیوفتید بلکه باید راهکار هایی برای سرگرمی خود پیدا کنید تا باعث سلامت مغزتان شود.

7_ چیزهای تازه یاد بگیرید

یادگیری یک‌چیز تازه درست مانند تمرینات بدنی که باعث قدرتمند شدن عضلات می‌شود مغز را تقویت می‌کند. اگر شما فقط به چیزهایی که تا الآن یاد گرفته‌اید بچسبید مغزتان نمی‌تواند رشد و توسعه پیدا کند. یادگیری یک زبان جدید قسمت‌های مختلفی از مغز را تحریک می‌کند و به مغز کمک می‌کند مسیرهای عصبی تازه ایجاد کند. همین رشد دادن مغز باعث بروز خلاقیت میشود.

چه چیز هایی به مغز انرژی میدهد؟
1_خواب مناسب

وقتی به‌اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید مغزتان همه‌ی کارهایش را بدتر انجام می‌دهد. بنابراین خلاقیت، عملکرد شناختی، توانایی حل مسئله و حافظه همگی بستگی به داشتن خواب کافی دارند.

خواب به‌ویژه بر حافظه اثرگذار است لذا سعی کنید به‌اندازه‌ی کافی خواب عمیق داشته باشید تا حافظه‌تان فرصت کافی برای پردازش و طبقه‌بندی داشته باشد.

همه ی انسان ها از جوان تا پیر حتی کودکان نیاز به خواب شب دارند که 8 ساعت از وقت خود را باید به آن اختصاص دهند. بنابراین دانش آموزان عزیز یادتان باشد خواب بسیار مهم است باید به آن توجه کنید.

2_طوفان ذهنی

طوفان ذهنی می‌تواند به مغزتان نیرویی بدهد، یک تمرین دست‌گرمی عالی قبل از شروع هر فعالیت اصلی مانند نوشتن یک مقاله یا مطالعه برای یک امتحان.

در بسیاری از اوقات طوفان ذهنی موجب تقویت خلاقیت شما می‌شود. اگر شما در حال نوشتن یک مقاله هستید، پیش از آنکه وارد نوشتن جزئیات و جملات شوید درباره‌ی آنچه می‌خواهید در مقاله‌ی خود کشف کنید طوفان ذهنی کنید.

لازم نیست هرچه به ذهنتان رسید را در مقاله به کار ببرید بلکه خود عمل طوفان ذهنی به جهش ذهنی شما کمک می‌کند.

3_استراحت کنید.

یک راه خوب برای اینکه دوباره شارژ شود استراحت کردن است. این استراحت می‌تواند این باشد 15 دقیقه در اینترنت گشت ‌وگذار کنید یا برای مدتی به کاری متفاوت بپردازید تا کمی چشم های خودتان را ببندید و به یک موزیک ملایم گوش فرا دهید تا ریتم کار مغزتان عوض شود.

4_ مایعات کافی مصرف کنید

بیشتر ما دچار کم آبی در بدن خود هستیم این موضوع میتواند بسیار نگران کنند باشد زیرا آب بسیار وجودش برای بدن ضروری است و بسیار مهم است.

خرید حضوری و غیر حضوری پکیج دروس عمومی اوج یادگیری
ادامه مطلب

دریافت مایعات کافی فوق‌العاده مهم است زیرا حدود 80 درصد مغز شما از آب تشکیل‌شده است. اگر دچار کمبود مایعات باشید مغزتان نمی‌تواند به‌درستی کار کند.

بنابراین حتماً در طول روز به‌اندازه‌ی کافی آب بنوشید حداقل 6 تا 8 لیوان.

اگر نمیتوانید آب بنوشید میتوانید آب میوه ی طبیعی تهیه کنید که نوشیدن آب میوه و سبزیجات هم مفید است. پلیفنول‌ها که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات هستند از سلول‌های مغزی محافظت می‌کنند و ذهنتان را در بالاترین سطح عملکردی نگه می‌دارند.

5_برای خود استرس ایجاد نکنید

هر آن برای خود استرس ایجاد میکنید مثل این است که بخشی از لایه های مغزتان را دارید با دستان خود له میکنید پس استرس و بدبینی را کنار بگذارید به آینده فکر نکنید چون نیامده است گذشته هم که از دست رفته است.

پس در حال زندگی کنید و استرس مزمن که موجب آسیب سلول‌های مغزی و قسمت هیپوکامپوس که مسئول بازیابی خاطرات قدیمی و ثبت خاطرات جدید است می‌شود را کنار بگذارید این کار با تمرین قابل حل شدن است فقط کافی است یسری نکات مثبت را در ذهن خود ایجاد کنید.

همچنین از آنجاکه در هیچ‌کدام از مراحل زندگی نمی‌توان از شر استرس به‌طور کامل خلاص شد مدیریت مؤثر استرس مهارتی ضروری در زندگی است.

در قسمت بالا درباره یویژگی های خنده و تنفس حرف زدیم که هردو ضد استرس هستند تنفس عمیق با کاهش فوری استرس و تسکین اضطراب راه دیگری برای مدیریت استرس است.

سعی کنید ورزش کنید و یا روز خود را با دیدن یک فیلم کمدی آغاز کنید این ها کم کم جلوی افسردگی و استرس را میگیرد.

6_غذاهای مقوی مغز بخورید

همانطو که میدانید غذا میتواند تاثیر خوبی بر مغز بپذارد مخصوصا غذاهایی که بسیار خاصیت دارند و مقوی هستند پس یادتان باشد همیشه باید غذا هایی بخورید که شما را تقویت کنند.

غذاهای زیادی برای تقویت مغز وجود دارند. برعکس غذاهایی هم هستند که فرآیندهای ذهنی را کند کرده و شما را کسل و خسته می‌کنند مانند قند و شکر، غلات تصفیه‌شده، یا غذاهایی که بسیار چرب هستند وقتی غذاهایی که چرب هستند میخورید مغزتان باید برای هضم کردنآن تلاش کند وهمین باعث خستگی مغز میشود.برخی غذا ها هستند خوردنشان بسیار به همه قشر از جامعه از جوان تا پیر توصیه میشود، از غذاهایی که اسید چرب امگا 3 زیاد دارند استفاده کنید؛

جمع بندی

مانند گردو بذر کتان، کدوحلوایی، لوبیا قرمز و لوبیاچیتی، اسفناج، بروکلی، تخمه‌کدو تنبل و دانه‌های سویا و از مهم تر ماهی. اسیدهای چرب امگا 3 باعث افزاش جریان خون شده و عملکرد انتقال‌دهنده‌‌های عصبی را بهبود می‌دهند که به معنی ارتقاء عملکرد مغز است.

ماده‌ی کولین (یکی از انواع ویتامین بی) که در سبزی‌هایی مانند بروکلی و گل‌کلم یافت می‌شود برای رشد سلول‌های مغزی لازم است و همچنین به تقویت هوش در افراد بزرگ‌سال کمک می‌کند.

کربوهیدرات‌های پیچیده انرژی موردنیاز مغز و بدن شما را در یک بازه‌ی زمانی طولانی‌تری تأمین می‌کنند. غذاهایی مانند نان کامل، برنج قهوه‌ای، بلغور جو دوسر، غلات پر فیبر و عدس حاوی این نوع کربوهیدرات هستند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.