نکات مشاوره ای

تاثیر مطالعه بر موفقیت در کنکور سراسری

تاثیرات مطالعه صحیح بر موفقیت تحصیلی

با وجود این‌ که در حال‌ حاضر مؤسسه‌ های کنکوری و محصولات مختلف جهت آمادگی دانش‌آموزان در کنکور سراسری وجود دارد و شرایط برای تمامی داوطلبین راحت‌ تر شده است، اما همچنان برخی اعتقاد دارند که مطالعه کتاب‌های درسی برای موفقیت در کنکور کافی بوده و دیگر نیاز به خریدن منابع دیگر و یا استفاده از آموزش‌ های مؤسسه‌های مختلف نیست. تمامی این موضوعات باعث شده تا عده‌ای از دانش‌ آموزان دچار سردرگمی شوند و با این سوال رو به رو شده که شوند که آیا مطالعه کتاب‌های درسی برای موفقیت کنکور کافی است یا خیر ؟در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این‌ موضوع اطلاعات کامل وجامعی را به شما ارائه دهیم.

در سالیان گذشته شرایط جهت آمادگی در آزمون سراسری کنکور بسیار دشوار بود؛ زیرا دانش‌ آموزان تنها از کتاب‌ های درسی برای مطالعه استفاده می‌کردند و بر مواردی همانند تکنیک‌های تست‌ زنی، مدیریت زمان و برنامه‌ ریزی و کنکور آگاهی کافی را نداشتند. اما در حال‌ حاضر تأسیس مؤسسه‌ های متعدد کنکوری و همچنین برنامه‌های تلویزیونی اوج یادگیری و کنکور آسان است می‌تواند تا حد بسیار زیادی در تسهیل کنکور سراسری و کسب رتبه بالا تاثیرگذار باشد. در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موضوع‌ می‌ پردازیم.

 

فاکتورهای مهم برای موفقیت در کنکور

پیش‌ از این‌که در مورد میزان مطالعه کتاب درسی برای موفقیت در کنکور صحبت کنیم، بهتر است که به‌ طورکلی ۵ مؤلفه مهم را که در کسب رتبه‌ های تک‌ رقمی، دو رقمی و سه‌ رقمی تاثیر دارد را به شما معرفی کنیم.

بودجه بندی کنکور
ادامه مطلب

مطالعه دروس به‌صورت مفهومی

لازم است در وهله اول بگوییم که تمامی سوالات کنکور سراسری به شکل مفهومی هستند و دانش‌آموزان درصورتی‌که نتوانند به شکل عمیق و علمی تمامی مفاهیم دروس خصوصی تخصصی و عمومی را فرابگیرند، نمی‌توانند امتیاز مناسبی را در هر یک از دروس کسب کنند. برخی از این تصور اشتباه را دارند که مفهومی بودن سوالات آزمون به معنی سخت بودن آن می‌باشد. اما این تصور کاملاً اشتباه بوده و شما می‌توانید با استفاده از کتب درسی و منابع دیگری به شکل عمیق تمامی مفاهیم را یاد گرفته در نتیجه به اکثر سوالات کنکور پاسخ دهید.

کتاب‌های کنکور

درحال‌حاضر کتاب‌های کنکور متعددی که توسط استادان برجسته کشور تالیف شده و  در بازار وجود دارند. اکثر این کتاب‌ها تمام مفاهیم را به‌ صورت ساده‌ای بیان کرده‌اند و شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها بدون صرف زمان زیادی، موفق شوید تا به اکثر تست‌های کنکور سراسری پاسخ دهید. توجه داشته باشید که کتاب‌ های کنکوری که معروف‌ تر هستند، به همان اندازه نیز ریسک‌ پذیرتر خواهند بود؛چرا که طراحان سوالات کنکور به آن‌ها توجه ویژه‌ای دارند.

 برنامه درسی برای موفقیت در کنکور

از جمله دیگر مؤلفه‌های مهم جهت موفقیت در  کنکور می توان به طرح و برنامه درسی اشاره کرد. درواقع یک برنامه‌ی درسی مناسب به‌م عنای شلوغ بودن و مشغول کردن دانش‌آموز در طول روز نیست. برنامه‌ریزی صحیح برای درس‌خواندن باید در یک بازه زمانی طولانی و به شکل آهسته و پیوسته باشد، تا درک این دانش‌آموز در کنار یادگیری آسان تمامی مفاهیم و بتواند آن‌ها را به‌خوبی به‌خاطر بسپارند.

یادگیری درس شیمی با مشاوران برتر کنکور آسان است
ادامه مطلب

کنترل ذهن

بدون شک همه دانش‌آموزان جهت آمادگی در کنکور سراسری دچار استرس و اختلال در ذهن خود می‌شوند که این‌موضوع باعث شده تا  احتمال موفقیت آن‌ها در کنکور سراسری کاهش پیدا کند. بنابراین می‌توان گفت که یکی دیگر از مؤلفه‌ های مهم موفقیت در کنکور ۱۴۰۲ کنترل و مدیریت ذهن می‌باشد.

نحوه تست‌زنی برای موفقیت در کنکور سراسری

لازم است بدانید که طراحی تمامی سوالات دروس تخصصی و عمومی کنکور به‌صورت کاملاً اصولی و طبق یک منحنی روان‌شناسی طراحی می‌شود. دانش‌آموزان هم با کنترل ذهن خود و همچنین کاهش استرس می‌توانند به‌خوبی و به‌ترتیب دروس تست‌های دروس عمومی و تخصصی را پاسخ داده و هرچه سریع‌تر به قله‌ی موفقیت نزدیک شوند.

آیا دروس کتاب درسی برای موفقیت در آزمون سراسری کافی است؟

در پاسخ به این سوال بایستی بگوییم که کتب درسی به‌ تنهایی نمی‌توانند موفقیت شما را در کنکور تضمین کنند و شما بایستی به مواردی همچون شیوه تست‌زنی، نحوه برنامه‌ریزی، مدیریت زمان آزمون و… تسلط کافی را داشته باشید که این‌مورد تنها با مراجعه به مؤسسه‌های کنکوری به خرید محصولات آن‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

آیا دروس کتاب درسی برای موفقیت در آزمون سراسری کافی است؟

سخن پایانی

کسب رتبه برتر و موفقیت در کنکور سراسری تنها نمی‌تواند با استفاده از یک منبع امکان‌ پذیر باشد. با وجود این‌ که تمامی سؤالات کنکور براساس کتاب‌های درسی طراحی می‌شوند، اما دانش‌آموزان جهت آمادگی و افزایش اعتماد به‌ نفس خود می‌توانند از منابعی که درحال حاضر به بازار عرضه می‌شوند جهت موفقیت خود استفاده نمایند.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.