نکات مشاوره ای

معرفی رشته ریاضی فیزیک

معرفی رشته ریاضی فیزیک

همانطور که می دانید ریاضی یکی از علوم پیچیده ای است که نیاز به درک و توجه زیاد دارد. در واقع علوم ریاضی را این گونه بیان کرده اند که علم ریاضی علمی است که در آن جستجو و یافتن پدیده ها نهفته است. در واقع این علم قانونمند در زندگی انسان نقش بسیار زیادی را ایفا می کند . همانطور که می دانید همه انسان ها در طول زندگی روزمره خود از دانش ریاضی به صورت گسترده استفاده می کنند. علاوه بر این باید بیان کنیم که رشته علوم ریاضی از پایه علوم و مهندسی سرچشمه می گیرد. از کسانی که قصد دارند در دوران دبیرستان رشته ریاضی و فیزیک را انتخاب کنند باید در ابتدا افراد سررشته بسیار کاملی از این رشته داشته باشند تا بتوانند در این رشته تحصیل کنند.

معرفی دروس تخصصی ریاضی

در مورد دروس تخصصی رشته ریاضی و فیزیک باید به ریاضیات گسسته اشاره کنیم. در واقع این درس باعث آشنایی بیشتر دانشجویان با زمینه های مختلف ریاضیات گسسته و کاربردهای آن است. سر فصل های درس ریاضی گسسته شامل معادله تفصیلی و رابطه بازگشتی، اصل شمول و طرد تطابق و دیگر کاربردهای گراف و گراف و ماتریس و غیره است. از دیگر دروس می توانیم به برنامه سازی پیشرفته و آنالیز عددی و ساختمان داده ها و تحقیق در عملیات اشاره کنیم. در درس آنالیز عددی هدف درس ارائه الگوریتم های عددی و بررسی خطاهایی که از حل مسائل عددی پیش می آید است. سرفصل های درس آنالیز عددی شامل حل معادلات خطی و انواع مختلف خطا ها و مشتق و انتگرال گیری عددی و حل معادلات دیفرانسیل عددی است.

برنامه ریزی تحصیلی برای کنکور 1401
ادامه مطلب

برای خرید دوره های آموزشی اوج یادگیری میتوانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

شرایط ورود به رشته ریاضی و توانایی های لازم

برای ورود به رشته ریاضی و فیزیک دانشجویان باید شرایطی را داشته باشند تا بتوانند در این رشته تحصیل کنند و برای ورود به این رشته باید نمره ریاضی ۱۴ و نمره علوم تجربی شان حداقل ۱۳ باشد. همانطور که می دانید در دروس علوم تجربی و ریاضی در پایه های هفتم و هشتم نمرات با ضریب ۱ و در دوره نهم با ضریب ۳ محاسبه می شود. در واقع مجموعه ۳ نمره بدست آمده در دروس پایه هفتم و هشتم و نهم نباید کمتر از ۴۲ باشد در حقیقت با درنظر گرفتن ضریب معدل دانش آموزی که قصد تحصیل در رشته ریاضی را دارد، نباید معدل آن کمتر از ۱۴ باشد. زیرا در این صورت از تحصیل در رشته ریاضی محروم می شود.

بازار کار رشته ریاضی در ایران

ریاضیات کاربرد بسیار زیادی دارند و در علوم مختلف هم ردی از خود به جای گذاشته است. مثلاً در آنالیز تابعی در مکانیک کوانتومی تنها چیزی که اهمیت بسیار زیادی دارد معادلات ریاضی است. بسیاری از رشته های مهندسی به طور کل با ریاضی سروکار دارند. به همین علت می توان گفت که ریاضی در کشور ما کاربرد بسیار زیادی دارد. در رشته جامعه شناسی ریاضی می تواند نقش زیرساختی داشته باشد. در واقع در بسیاری از صنایع ریاضی نقش پررنگی را ایفا می کند. به همین علت باید بیان کنیم که ریاضی تنها علومی است می تواند نسبت به دیگر علوم نقش زیادی را در رشته یا متفاوت داشته باشد. آن دسته از افرادی که پایه ریاضی قوی دارند، می توانند در رشته های متفاوت مشغول به تحصیل شوند و کسانی که رشته مهندسی را در دانشگاه می خواند حتماً باید پایه ریاضی قوی داشته باشند تا بتوانند واحدهای خود را با نمره خوب پاس کنند.

بودجه بندی کنکور
ادامه مطلب

سخن پایانی

ریاضی یکی از علوم پیچیدگی است که نیاز به درک و توجه دارد. در واقع علوم ریاضی نقش بسیار زیادی را در زندگی روزمره ایفا می کند. به همین علت همه انسان ها در طول زندگی در ساعت های مختلف شبانه روز برای گذراندن زندگی خود از ریاضی استفاده می کنند. دروس تخصصی رشته ریاضی شامل ریاضیات گسسته و آنالیز عددی و برنامه سازی پیشرفته و ساختمان داده ها است. سر فصل هایی که در دروس ریاضیات گسسته آمده است شامل معادله تفصیل و رابطه بازگشتی اصل شمول و طرد و تطابق می باشد. شرایط ورود به رشته ریاضی به این صورت است که دانش آموزان باید حداقل معدل ۱۴ را داشته باشند تا بتوانند در رشته ریاضی و فیزیک تحصیل کنند. علاوه بر این باید بیان کنیم که ریاضی کاربرد بسیار زیادی در علوم مختلف دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *